28.Haz.2009 Adaptörlerde elektrik tasarrufu.

Ucuz İndirimli Elektrik

adaptör elektrik tasarrufuTasarruf deyince çoğu kez adaptörleri gözden kaçırırız. Genelde ne kadar elektrik harcadığını bilmediğimiz gibi çıkış voltajlarının az olduğundan, insanı çarpacak kadar kuvvetli olmadıklarını bildiğimiz için önemsemeyiz. Bu yüzden de kullanılsın kullanılmasın her türlü cihazın adaptörü fişe takılı olarak durur. Ancak üzerlerinde yazan değerlere bakıp bir de 24 saat boyunca elektrik harcadıklarını düşünürsek pek te küçümsenmeyecek derecede bir enerji sarfıyatı ile karşılaşırız. Çünkü farkında olmasak da adaptörlere bağlı cihazlar çalışmasa bile adaptör elektrik tüketimine ve faturalarınızı şişirmeye devam edecektir.

Günümüzde tasarruflu ampullar sözkonusu olduğunda 8-27 Watt’lık ürünlerle odamızı aydınlatabiliyoruz. En basit adaptörler ise 3-5 Watt elektrik harcamaktalar. Besledikleri cihazlar kompleksleşip büyüdükçe (laptop adaptörleri gibi) sarfiyatları da 12-30 -60 Watt’lara doğru çıkmaktadır. Çoğunlukla sürekli prizde bırakılan küçük tipleri baz alsak bile. Bir ev veya ofiste 2 adet 5 Watt’lık adaptörün harcaması ortalama bir tasarruflu ampul kadar harcamaya neden olmaktadır. Hele o ampulü bütün gün açık bıraktığınızı düşünürseniz..

Tasarruf hesabını yaptığınızda gün içinde kullanılmayan adaptörlerin prizden çekilmesinin ciddi müktarda enerji ve para kazancı sağlayacağını görebiliriz. Küçümsemeden mutlaka uygulamamız gereken bir tasarruf yöntemi. Özellikle ölü zamanlarda veya tatile çıktığımızda istisnasız uygulamamız gereken bir önlem.

Benzer Konular

  1. Sony BRAVIA WE5 ECO LCD TV ile Elektrik Tasarrufu
  2. Ucuz Elektrik Kullanarak Tasarruf Yapın
  3. Enerji Tasarruflu Ampullerin Avrupada Önü Açıldı
  4. Monitör Parlaklık Ayarlarıyla Enerjiden Tasarruf
  5. Arçelik Ekopanel LCD Televizyonlarda Enerji Tasarrufu

Yorum Sayfası

Bu konu için 1 Yorum Var Konu: "Adaptörlerde elektrik tasarrufu."

  • yusuf diyor ki:

    dogal yasayın erken yatın gunduz yasamı tercih edin.En aza indirin butun elektronik kullanımlarınızı.Eskiye donun komsuluk iliskilerini artırın kapı onundekı deniz kenarındaki sohbet egelencelerine donun.en onemlisi suyu cok iktisatlı kullanınf ormulleri kendinzde gelisitirebilirisiniz.sevgiler

Yorum yazın.

Sayfalar

Tasarrufu paylaş, üye ol

Kategoriler