03.Eyl.2009 Enerji Tasarruflu Ampullerin Avrupada Önü Açıldı

Ucuz İndirimli Elektrik

Enerji Tasarruflu (Energy Saving) ampul olarak bildiğimiz (genellikle kompakt floresan lamba şeklindeki ekonomik ampuller veya yeni yeni kullanıma geçmekte olduğumuz led aydınlatmalı ampuller) ekonomik ampuller Avrupa Birliği Ülkelerinde zorunlu olarak uygulanacak akkorlu ampul yasağıyla birlikte piyasaya tam olarak hakim olacaklar. 1 Eylül’den itibaren Avrupa Birliği kademeli olarak akkorlu klasik ampullerin satışına (kullanımına değil) kademeli olarak sınırlama getirdi. Getirilen sınırlama, ilk kademe olarak 100 Watt ve üzeri akkorlu elektrik ampullerini kapsıyor. Bu haber ilk anda global ısınmaya karşı elektrik ve enerji tasarrufunda alınan önlemler açısında yine nal topladığımız duygusu uyandırıyor. Ülkemizin karakteristik davranışı olan geriden gelme problemimiz bu sefer de enerji konusunda başgösterecek gibi. Yalnız bu haberi herhangibir Türk gazetesinde okuduğunuzda Avrupa birliğinde de işlerin tıkır tıkır yürüdüğünü zannetmeyin.

enerji tasarruflu ampullerGlobal ısınma ve iklim değişiliğiyle mücadele kapsamında yürülüğe konulan uygulama, Avrupa Birliğine bağlı çeşitli ülkelerde bazı sorunlara neden olmuş durumda. 3 yıl içinde piyasadan tümüyle kalkması beklenen geleneksel akkor ampullerden şimdilik 100 Watt ve üzeri ampullerin Avrupa pazarlarına girişi ve satışı yasaklanmış bulunuyor. 2010 yılında bu yasak 75 Watt’lık ampullerle genişletilirken, 2011 yılında 60 Watt’lık akkor ampuller piyasadan kalkacak. Son aşama ise 2012 yılında yasağın 40 Watt ve altındaki tüm akkor ampulleri de kapsamasıyla sona erecek. Bildirilen tarihlerden itibaren sadece mevcut stoklar satılabilecek ve yeni üretim yada dış alım yapılamayacak. Durum böyle iken daha yasağın uygulanmasına günler kala birliğe bağlı ülkelerdeki halkın bir kısmı küçük bir panik haliyle stokları tüketmeye başlamışlar. Bu panik hali ve tereddüt halk açısından bazı haklı noktalara dayanıyor gibi gözüküyor.

Aslında yasak çok daha verimli olan enerji tasarruflu ampullerin önünü açarak çevre açısından aydınlatma problemini en doğru şekilde çözülmesini sağlama isteğinden doğmuş. Elbette ki zorunlu tasarruf tedbirleri getirilmese halkın bir kısmı ilk alışı çok daha ucuza malolan akkor ampulleri tercih edebilir. Bu açıdan baktığımızda mecburi uygulama doğru bulunabilir. Ancak şu sıralar kafa karıştırıcı çeşitli gelişmeler yüzünden artan tereddütler ve politikacıların popülist yaklaşımları (sadece bizim ülkemizde mi var sanıyorsunuz) sayesinde Avrupa Birliğinde zorlu bir geçiş aşaması yaşanacağa benziyor.

Öncelikle tabiki ilk problem fiyatlar konusunda. Geleneksel ampullerin yerini alacak enerji tasarruflu ampullerin satış fiyatları. Bunun yanında enerji tasarruflu ampuller bazı avizelere uygulamak için çok büyük ve ayrıca gerçek ışık değerlerine ulaşabilmek için 10 dakika kadar ısınmalarının beklenmesi gerekiyor. Mesele bununla bitmiyor. Bir süredir Avrupada tartışılan bir konu enerji tasarruflu ampullerin aydınlatma değerlerinde yaşanan problemler de var. Bilindiği gibi enerji tasarruflu ampuller elektirik sarfiyatı miktarı watt ve aydınlatma gücünü açıklamak için de eşdeğer akkor ampullerinin harcadıkları güç yazılmakta. Gelen şikayetler verilen değerlerin gerçekçi olmadığı konusunda. Örneğin 60 Watlık akkor ampulün eşdeğerinin 11 Watt’lık kompakt floresan lamba yerine aslında 15 Watt’lık bir tasarruflu ampul olması gerektiği söyleniyor. Ortalık bu konuda biraz karışmış durumda. Yapılan şikayetlere Avrupa komisyonları tarafından abartılı bulunup rağbet edilmese de elde bağımsız test siteleri tarafından yapılan denmelerin verileri var ki şikayetlerde doğruluk payı olduğu net şekilde anlaşılabiliyor.

Yine yakın zamanda bir yapılan bir araştırma sonucu da tartışmalara katkı yapıyor. Bu araştırma ise civa buharı kullanılan floresan lambaların sağlığı kötü etkileyebileceği üzerineydi. Bütün bunların sonucu Avrupa birliğinde halk kendi lamba stoklarını oluşturmuş durumda. Herhalde ülke olarak biz de daha kötü bir deneyim yaşayamazdık.

Yine de akkor ampullerden vazgeçilmesi %80 oranında elektrik tasarrufu anlamına gelecek. Ve fiyatları pahallı da olsa optimum kullanımla 8 seneye varabilen ömürleriyle aslında daha ekonomik oldukları bir gerçek. Diğer konularda zamanla sorunların çözülebileceği hatta enerji tasarruflu olarak bildiğimiz kompakt floresanlar yerine led aydınlatmalı lambalara bir geçiş yapılabileceği olasılığı var. Bu tür konularda hükümetlerimizin ne kadar yavaş davrandığını düşünürsek belki de bu uygulama ülkemize ulaştığında muhtemelen tasarruflu ampullerden bahsederken kastettiklerimiz led ampuller olacak. Çünkü Led aydınlatmalı ampuller ışık zayıflığı engelini bir ölçüde aşarak yavaş yavaş piyasada boy göstermeye başladılar. Çok daha falza elektrik tasarrufu potansiyeli taşıyan ürünlere geçişimiz belki de Avrupa Birliği Ülkeleri kadar sıkıntılı olmayabilir.

Biz uygulamaya ne zaman geçeriz diyorsanız daha sırada Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve ABD’de var. Hatta Amerika’daki yasağın 2012’den itibaren uygulamaya geçeceği söyleniyor. Bu arada Avrupa Birliği ise 5 Milyar Euro değerindeki para tasarrufunu cebine koymuş olacak. Darısı başımıza. Ama bu yaşananlardan tecrübe edinerek çok daha sorunsuz bir biçimde..

Benzer Konular

  1. Tasarruflu Floresan Lambalarda Civa Tehlikesi
  2. Arçelik Ekopanel LCD Televizyonlarda Enerji Tasarrufu
  3. Yalıtım Ceketleriyle Isı ve Enerji Tasarrufu
  4. Adaptörlerde elektrik tasarrufu.
  5. Sony BRAVIA WE5 ECO LCD TV ile Elektrik Tasarrufu

Yorum yazın.

Sayfalar

Tasarrufu paylaş, üye ol

Kategoriler