24.Mar.2010 Geri Dönüşümlü Konut Projesi: Solar Kent

Ucuz İndirimli Elektrik

Tasarruf konusu, konut projelerinin yeni konsepti oluyor: Sıkışan inşaat sektörü lüks konut satışlarını arttırabilmek için tasarruf ve geri dönüşüm konularına da önem vermeye başlıyor. Bu yeni trendin ilk örneklerinden biri de Solar Kent Geri Dönüşümlü Konut Projesi. Proje sadece konsepti değil reklamıyla da dikkat çekiyor: Eski Fenerbahçe futbolcusu, antrenönr ve televizyon krıtikçisi Rıdvan Dilmen’in yer aldığı reklamlarla tanıtımı yapılan projede alışıla gelmiş konut projelerine göre birki konuda tasarruf özelliği kazandırılmış. Yeterli olmasa da destek anlamında konu edilmesi gerektiğini düşündüğümüzden burada yer verdik.

Solarkent Esenyurtta Aydınlı Yapı tarafından yapılmakta olan, 28 Bin metrekare alanda 30′ar katlı 4 blokda 10 farklı plana sahip toplam 866 konuttan oluşan bir proje.

SOLARKENT GERİDÖNÜŞÜMLÜ TASARRUFLU KONUT PROJESİProjede anlatılana göre; otopark çatısı solar panellerle kaplanmış ve bu sistem ile güneşten elde edilecek elektrik mevcut sarfiyatınızdan düşüleceği için elektrik tasarrufu imkanınız olacak. Bu da aidatlarınızın daha ekonomik olacağı anlamına geliyor. Bunun yanında asansör sisteminin “akıllı toplama özelliğine sahip olması iniş çıkışları optimize ederek %40′a varan enerji tasarrufu yapabileğini gösteriyor. Bunun yanında pasif önlemler olarak Solar Kent’e özellikle yalıtıma önem verilmiş. Tüm dış cephenin mantolanması ve gerekli noktalarda ısı ve su yalıtımı uygulamaları enerji kayıpları ve korozyonun en alt düzeye indirilmesine yardımcı olacak. Balkonlardaki katlanır cam sistemleri ve doğramalardaki ses ve ısı yalıtımları ile de projede izalasyon konusu tümüyle çözülmüş gözüküyor. Dikkati çeken bir başka konu ise bahçe sulamasında kullanılacak suyun bir kısmının yağmur sularının filtrelenip biriktirilmesi ile karşılanacak olması.

Yukarıdaki konular dışında firma projenin konumundan, site içi spor imkanları veya kreşe kadar çeşitli konularda olumlu özelliklerini sayarak buralarda da tasarruf kaynakları olduğu iddasından. “Havaalanına şu kaar hastaneye bu kadar mesafede” söylemleri artık alışılmış olduğundan değerlendirmeye gerek görmedik.

Basına verilen bilgiler çok yetersiz olduğu için detaya giremiyoruz. Ancak şunu söylemek gerekir ki Solarkent “Türkiyenin geridönüşümlü tek konut projesi” iddasıyla ortaya çıkmasına rağmen bize göre her projede olması gerekenden fazlasını yapmış değil. Aslına bakarsanız her lüks konut projesinin bazını teşkil edecek özelliklere sahip. Geridönüşüm  ve tasarruf konularında bu kadar iddalı beyanlara sahip olmaları tümüyle diğer projelerin eksiklikleri veya bu özelliklere sahip oldukları halde konsept üzerine gitmemelerinden kaynaklanıyor olmalı.

SOLARKENT_PLANBilinçli tüketiciler olarak ekonomik imkanlarımız da yetiyorsa her alacağımız her konutta en azından bu özellikleri aramamız gerektiğini düşünüyoruz. Geridönüşüm ve tasarrufun konseptte kullanılmasından dolayı taktir etsek de ülkemizde geridönüşümlü bir projenin iyi bir yalıtım, güneş enerjisinden ve yağmur suyundan kısmi destekten daha fazlasını içermesi gerektiğini düşünüyoruz. Umarız bundan sonra daha kapsamlı tasarruf ve geridönüşümlü konut projeleri görmeye başlarız. Dahası bu tür projeler çoğaldıkça; kullanılan sistemlerin sürümü artıkça malzeme fiyatları düşecek ve yapılan yatırımların kendini amorti süresinde de iyileşme yaşanacaktır. Bu yüzden konunun üzerine gitmekte ve üretici/imalatçı firmaları da isteklerimizle yönlendirmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Umarız bu tür projeler daha kapsamlı ve daha yaygın olarak piyasaya çıkmaya devam eder.

Proje konusunda daha detaylı bilgi için Solarkent Satış Ofisi’ne başvurabilirsiniz. Telefonu: 0212 450 03 21

Benzer Konular

  1. Şekerbanktan Eko Kredi: Tasarrufa uzat elini Türkiye!
  2. Braas Çatı Sistemlerinde Solar Panel Çözümü
  3. Renault’da ECO2 konsepti ile tasarruf yaklaşımı
  4. Kireç Problemi Dosyası
  5. Yalıtım Ceketleriyle Isı ve Enerji Tasarrufu

Yorum yazın.

Sayfalar

Tasarrufu paylaş, üye ol

Kategoriler