28.Haz.2009 Monitör Parlaklık Ayarlarıyla Enerjiden Tasarruf

Ucuz İndirimli Elektrik

Enerji tasarrufu yapmak için günümüzde kullanımı iyice yaygınlaşan LCD monitörlerin teknik özelliklerine bir gözatarsak genelde detay bilgi olarak normal çalışma sırasındaki enerji sarfiyatı ve standby denilen bekleme modu elektrik harcaması dışında bir veri yer almıyor. Oysa kullanım sırasında monitörün bulunduğu ortamın ışıklandırma düzenine veya gösterdiği görüntüye göre parlaklık ayarlarını fabrika ortalamalarının çok dışında kullanabiliyoruz. Bu noktada doğru ve doğal görüntüyü için ayarlama yapmanın yanında tasarruf yapabileceğimiz bir argüman da ortaya çıkıyor. Gereksiz parlaklık yerine doğal görüntü bize elle tutulur bir enerji tasarrufu da sağlayacaktır.

Enerji elektrik tasarrufu monitorOrtalama 19″ LCD monitörler yaklaşık 40 Watt civarı bir elektrik tüketimi ile çalıştırılıyor. Genel olarak monitörlerin Parlaklık/Elektrik Sarfiyatı ilişkisini incelediğimizde parlaklığı düşürüp buna karşılık biraz kontrası arttırarak %25′lik bir elektrik tasarrufu yapmak mümkün gözüküyor. Kontras kaybedilen canlılığın yerini dolduracaktır. Buna rağmen gözün yeni ayara hemen alışmasını beklemek yanlış olur. Bunun için kendinize zaman tanımalısınız. Bunun yanında yapacağınız tasarrufun oranını arttırmak için monitörünüzün konumunu değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Burada toplam üç kiritere dikkat emek dışında yapılacak birşey yok: Göz sağlığı, ergonomi ve enerji tasarrufu.

Aynı konuyu hem CRT televizyon , hem de LCD TV ler için de düşünürsek toplamda rahatlıkla bir ampullük bir sarfiyat kadar paradan  da tafarruf etmiş oluruz.

Benzer Konular

 1. Arçelik Ekopanel LCD Televizyonlarda Enerji Tasarrufu
 2. Sony BRAVIA WE5 ECO LCD TV ile Elektrik Tasarrufu
 3. Ucuz Elektrik Kullanarak Tasarruf Yapın
 4. Enerji Tasarruflu Ampullerin Avrupada Önü Açıldı
 5. Adaptörlerde elektrik tasarrufu.

Yorum Sayfası

Bu konu için 4 Tane Yorum Konu: "Monitör Parlaklık Ayarlarıyla Enerjiden Tasarruf"

 • melek diyor ki:

  bize monitör ile bilgi verdiğiniz için size sonsuz teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz

 • admin diyor ki:

  Yardımcı olduğumuza sevindik. Umarız hem ödevinizden iyi bir not alır hem de burada öğrendiğiniz tasarruf yöntemlerini hayatınızda uygularsınız.

 • melek diyor ki:

  teşekkürler admin öğretmen ödevimi çok beyendi ve bu tasarrufu hayatımdada kullanmaya başladım monitör ile bilgiyi okuduktan sonra hem bilgi aldım hemde bu bilgiyi arkadaşlarımada önerdim ve bu öneri onlarında dikkatini çekti ve onlarda bu monitörle ilgili tasarrufu çok beyendi

 • admin diyor ki:

  Tekrar Merhaba,
  Tasarrufu.com olarak tasarruf, geridönüşüm ve çevre konulu okul çalışmalarının yaygınlaşmasına destek olabildiğimiz için biz de mutlu oluyoruz. Ayrıca belirtmek isteriz ki; bu konuları işleyen yaratıcı sınıf projelerinizi Tasarruf.com ile paylaşarak, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde bilgilerinizi diğer sınıflar ve okullar da görebilir ve örnek alabilirler. Bu önerimizi meraklı öğrenci ve öğretmenlerinize de iletirseniz seviniriz.

  Not: Sitede projenizin yayınlanması için;

  Proje sahibi (Öğrenci Ad, Soyad, Sınıf, Okul),
  İlgili ders,
  İlgili ders öğretmen bilgileri (Ad Soyad),
  Varsa proje hikayesi (Fikir ve araştırmaların nasıl oluştuğunu anlatan kısa hikaye),
  Proje Başlığı,
  Proje dokümanları

  mail yoluyla iletmeniz yeterlidir. Projeleriniz yayın onayı yapıldıktan sonra amatör projeler veya öğrenci projeleri kategorisinde yer alabilirler. Eğer aynı sınıf veya okuldan bu konuda büyük miktarlarda başvuru olursa öğretmenlerinize birer yazar hesabı açarak kendi sorumluluklarındaki projeleri doğrudan siteye yazmaları da mümkün olabilir.

Yorum yazın.

Sayfalar

Tasarrufu paylaş, üye ol

Kategoriler