04.Ağu.2009 Shell Fuel Save Kurşunsuz 95 İle Yakıt Tasarrufu

Ucuz İndirimli Elektrik

Shell yakıt tasarrufu araştırmaları sonucu “Shell FuelSave Kurşunsuz 95” ismiyle yeni bir ürün ile piyasaya girdi. Geçtiğimiz ay içinde satışa sunulan bu ürünün yine Shell tarafından satılmış olan eski 95 oktanlık benzininden daha ekonomik olduğu idda ediliyor. Sözkonusu yakıt tasarruf oranı bir depoda 1 litre sloganıyla anlatılıyor. Ürünün lansmanında yüzde vermek yerine pratik olacağı düşünülen bu tür bir yöntem kullanımış. Yapılan tasarrufun başka bir anlatımı ise bir depo Shell FuelSave Kurşunsuz 95 benzin ile 15-20 Km daha fazla yol alınabileceği. Şirketin basın bültenlerinde ise bu yakıtın Türkiye çapında kullanımıyla ise yılda 59.2 milyon litre benzin tasarrufu yapılacağı ifade ediliyor. Demek oluyor ki Shell FuelSave Kurşunsuz 95 ile tasarruf Türkiyede yılda 1,18 milyar kilometrelik bir fark yaratacak.

SHELL FUELl SAVE 95 oktan benzin ile yakıt tasarrufuHollanda’da yapılan ilk tanıtımından sonra iknci olarak Türkiye’de duyurulan ve 22 Temmuz 2009 tarihinden itibaren de piyasaya sürülen Shell FuelSave Kurşunsuz 95 eski 95 oktanlık kurşunsuz benzin ile aynı fiyattan satılıyor. Buna karşılık yapılan tasarrufun yanında yakıtın içeriğindeki verimlilik arttırıcı formül sayesinde hem motorun yağlanmasına katkıda bulunacağı hem de yanma veriminin artmasıyla daha temiz bir motor kullanımı gerçekleşeceği belirtiliyor. Geliştirilmesinde motor-yakıt ilişkisinin incelenerek sürtünme kaynaklı enerji kayıplarına odaklanıldığını söyleyen Shell yetkilileri FuelSave Kurşunsuz 95 benzinin içinde kullanılan kimyasalların yardımıyla emme subaplarını da temizleyek fazladan bir katkı yaptığı da belirtiyorlar.

Shell FuelSave Kurşunsuz 95, bağımsız laboratuarlarda, bağımsız bir araştırma enstitüsü tarafından testen geçirilmiş. Uygulanan labaratuar deneyleri ve sürüş testleri sonucunda yakıt sarfiyatı konusunda verilen değerlere ulaşılmış. Çeşitli otomobil markalarına ait 20 otomobil kullanılan bu testlerde 400 farklı yakıt tasarrufu kriterini içeren ABD Karayolu Standartları uygulanmış. Sonuç olarak ilk depodan itibaren yeni 95 oktanlık benzinin etkisinin görülmeye başlanabildiği belirtiliyor.

Firma ürün tanıtımı için bu kadar bilgi öngörmüş. Tabii bize göre çok ta yeterli bir tanıtım olmadığı için yakın zamanda konuyla ilgili yeni bilgi ve belgeler edinmek için çaba sarfedeceğiz. En azından tanıtım konusunda daha net olup ayrıca yüzdelerle de ifade yerinde olurdu. Şimdilik testlerdeki araçlardan kastın ortalama aile otomobilleri olduğunu varsayarsak; büyük hacimli depoya sahip bir cipin depo başına 1 litreden fazla tasarruf yapması gerektiğini, daha küçük yapılı araçların ise bu bahsi geçen 1 litrelik tasarrufu sağlayamayacağını söyleyebiliriz. Bütün bunların yanısıra test sonuçlarında emisyonlara ait veriler de yer almalıydı. Buradan bakıldığında bu konuda da gelişme sağlandığını tahmin edebiliriz. Fakat firmanın bizim tahminimize bırakmadan bu tür açıklamalara da önem vermesi gerekir. Zira eskisinden çok daha fazla tüketici çevre konusunda duyarlı ve bilinçli alışveriş tercihleri yapıyor.

Sonuç olarak Shell eski 95 oktanlık formülü yenilemiş. Aynı fiyata az ya da çok daha iyi bir ürün ile akaryakıt piyasasında rekabet edecek. Bu da tüketiciye olumlu olarak yansıyacak. Tasarufu.com olarak ürünü kullananların hissiyatlarını da yorum olarak yazmalarını istiyoruz ki laboratuar koşullarında test edildiği söylenen değerler pratikte de sağlanabiliyor mu anlaşılsın.

Kaynak: Shell.com

Benzer Konular

  1. Aygaz EuroLPG+ ile Yakıt Tasarrufu
  2. Renault’da ECO2 konsepti ile tasarruf yaklaşımı
  3. Geri Dönüşümlü Konut Projesi: Solar Kent
  4. Yalıtım Ceketleriyle Isı ve Enerji Tasarrufu
  5. Kireç Problemi Dosyası

Yorum yazın.

Sayfalar

Tasarrufu paylaş, üye ol

Kategoriler