09.Ağu.2009 Sony BRAVIA WE5 ECO LCD TV ile Elektrik Tasarrufu

Ucuz İndirimli Elektrik

Sony BRAVIA WE5 ECO LCD TV, Sony’nin elektrik tasarrufu konusunda en etkin modeli. Birkaç ay önce tanıtım yapılan ürün nihayet yaz ortasında satışa sunuldu. Son zamanlarda televizyon markalarının enerji tasarruflu ürünler çıkararak bilinçlenen tüketicinin elektrik sarfiyatını düşürerek daha ekonomik ve çevreci modellere yönlendiklerini görüyoruz. Bu konu da Sony de BRAVIA’nın yeni LCD TV ‘si ile %50′ye varan  elektrik tasarrufu ile kendine düşeni yapmış gözüküyor. WE5 ECO TV Sony’nin LCD televizyon ürün yelpazesi içindeki en yakın muadillerine %20-30 fark atıyor. Bu da müşterilerinin elektrik faturalarına olumlu yansıyor. Üstelik bu tasarrufu içerdiği yeni teknolojiler sayesinde görüntü kalitesinden ödün vermeden yapıyor.

Sony BRAVIA WE5 ECO LCD TelevizyonÜründeki en büyük değişiklik öncelikle LCD panellerin arka ışıklandırmasında kullanılan yeni mivro tubuler sıcak katot floresan lambada. HCFL de denilen bu parça yapılan tasarrufun ilk etabı. Yine yeni WE5 ECO TV ilk kez uyguladığı Varlık Sansörü (Precence  Sensor) ile televizyon karşısındaki seyircilerin vücut ısı ve hareketlerini algılayarak duruma göre görüntü ve seste değişikli yapabiliyor. Etkin olarak 3 metre mesafeden 120 derecelik geniş açıda vücut ısınızı takip eden bu sansör örneğin odadan çıktığınızda televizyonun görüntüyü kapamasını sağlayabiliyor. Televizyonun o anlık enerji tüketimi %30′lar mertebesine iniyor. Ayarlarını değiştirebileceğiniz kontrollere sahip bu özellik isterseniz herhangi bir sebep ile siz odadan çıktığınızda hala duyabilmenizi sağlamak için sesi açık bırakabiliyor. Bu da yapılan elektrik tasarrufunu arttırıyor. Tabii odaya tekrar girildiğinde vücut ısısını algılayan sansör varlığınızı televizyona haber vererek tekrar normal moda dönülmesini sağlıyor. Sony Bravia WE5 ECO TV karşısında uyuyayanı da anlayabilecek teknolojiye sahip. 30 dakika hareketsiz kaldığınızda uyuduğunuzu varsayarak StandBy denilen bekleme moduna geçiyor. Televizyonu tümüyle kapatmayı ve hiç elekrik sarfetmemesini istiyorsanız yan tarafındaki düğmeye basmalısınız. Bu durumda televizyonun tüm elektriği kesilebiliyor. Burada bazı marka ve modellerde kapatma düğmesinin aynı görevi görmeyip bekleme modundaki gibi hala enerji tükettiğini hatırlamak lazım.

Sony’nin yeni BRAVIA’sı elektrik tasarrufunun yanında kağıt tasarrufu konusunda da birşeyler yapmak istemiş: Bütün klavuza tv üzerinden elektronik ortamda ulaşabiliyorsunuz. Kağıt üzerinde sadece temel kurulum bilgileri (zira kurulum gerçekleşmeli ki tv’yi açıp klavuzu okuyasınız), garanti formu ve güvenlik kuralları yer alıyor.  Yaklaşık 20 sayfalık bu doküman 100 sayfanın üstündeki diğer Bravia modellerine göre ciddi bir kağıt tasarrufu demek oluyor. Yalnız burada kısıtlı basılı klavuz nedeniyle Sony’nin Türkiye’deki mevzuatlardan yana sıkıntı yaşadığını da belirtmek lazım.

sony bravia KDL 46WE5B 40WE5BBu yeni seri Sony’lerin hepsi Full HD görüntü (1080p) çözünürlüğü ile geliyor. Ayrıca 40 inç (102cm) ve 46 inç (117cm) ekran boyutu seçenekleri ile  satışa sunulan BRAVIA WE5, BRAVIA Engine 3 görüntü işlemcisi ile sinyallerdeki gürültüyü filtreleyerek temizliyor ve görüntünün kalitesini optimize ederek genel anlamda kaliteyi arttırıyor. Üründe ayrıca Sony Bravia serisinin diğer modellerinde de gördüğümüz Image Blur Reduction özellikli Motionflow 100Hz teknolojisi de kullanılmış. Bu teknoloji de normalde 50hz hızıyla oynatılmaya müsait görüntünün iki resim karesini blurlaşmaya neden olmadan doldurularak oynatılmasını görev edinmiş. Özellikle hızlı aksiyon sahneleri veya spor müsabakaları gibi yüksek hareket içeren sahnelerde fark yaratıyor. 100Hz konusunun göz sağlığı açısından da önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Her ne kadar tasarruf konularını işlesek de eğer televizyonu ısrarla yakın mesafeden seğretmeye meğilli bir çocuğunuz varsa bu noktaya dikkatinizi çekmeden de edemeyiz. Son olarak ürünün paketlenmesinde de tasarruf kollanmış ve kutu içeriği daha verimli yerleştirilmeye çalışılmış. Ekolojik katkıyı bir kenara bırakırsak müşteriyi doğrudan ilgilendiren taşımada az da olsa bir kolaylık sağlanıp sağlanmamış olması. Biz Sony’nin diğer ürünlerinde de aynı yöntem uygulandığı için bu konuda pek bir fark göremedik. Sanıyoruz ki Sony’nin 2008 modellerine göre 2009 üretimi televizyonlarda daha az paketleme malzemesi kullanıyor.

Sony’nin sözkonusu iki modeli 117cm’lik Bravia KDL-46WE5B ve 102cm’lik Bravia KDL-40WE5B. Her iki ürün de ekran boyutları ve elektrik sarfiyatı dışında aynı özelliklere sahip. Resmi verilere göre standart Ev modunda  40WE5 88 Watt, 46WE5 ise 98 Watt elektrik harcıyor. Kendilerine en çok benzeyen muadilleri KDL-40W5500 131 Watt KDL-46W5500 ise 172 Watt harcama değerlerine sahip. Bu da sadece kullanım anında bile %30 ve %40 ın üzerindeki enerji tasarrufuna denk düşüyor. Bir de yeni teknolojilerle kullanımdan kaynaklanan elektrik tasarrufunu düşünürsek genel anlamda Sony’nin sözverdiği tasarrufu yapabileceğini söyleyebiliriz. Buna karşılık da fiyatlarının çok ta ucuz olmadığını söylemek gerekir: Piyasada  Bravia KDL-46WE5B modelini fiyatı kdv dahil 4175TL, Bravia KDL-46WE5B modelini fiyatı ise yine kdv dahil 3170TL’ye bulunabilir. Muadillerinden çok daha pahallı satılan bu ürünlerde görüleceği gibi yeni tasarruflu teknolojinin maaliyeti 500TL’nin üzerinde. Tıpkı Arçelik EKOPanel LCD (82-504 B 3HD ECO LCD TV) gibi çok acil değilse değerlendirmek için fiyatının biraz düşmesini beklemek uygun olabilir.

Bravia KDL-46WE5B ve KDL-40WE5B LCD Televizyonların Genel özellikleri:

 • Varlık Sensörlü
 • Full HD (1920×1080)
 • Image Blur Reduction Özellikli
 • Motionflow 100Hz
 • BRAVIA ENGINE 3
 • HCLF Arka Aydınlatma
 • LIVE Colour
 • 100.000:1 Dinamik Kontrast
 • 24p True Cinema
 • USB Media Player (JPEG, MP3, MPEG1 Movie)
 • S-Force Front Surround
 • Voice Zoom
 • 4x HDMI Bağlantı
 • BRAVIA Sync
 • Düşük Güç Tüketimi: Standart Ev modunda  40WE5 için 88 Watt, 46WE5 için 98 Watt
 • Energy Saving Switch (Enerji Tasarruf Anahtarı)
 • Dijital Karasal ve Dijital Kablo Yayın Alıcısı
 • Resim Çerçevesi Modu
 • Çok Yönlü Dönebilen Ekran
 • Not: Daha detaylı karşılaştırmalar için kaynak olarak yararlandığımız Sony‘nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Benzer Konular

  1. Arçelik Ekopanel LCD Televizyonlarda Enerji Tasarrufu
  2. Monitör Parlaklık Ayarlarıyla Enerjiden Tasarruf
  3. Adaptörlerde elektrik tasarrufu.
  4. Enerji Tasarruflu Ampullerin Avrupada Önü Açıldı
  5. Geri Dönüşümlü Konut Projesi: Solar Kent

  Yorum yazın.

  Sayfalar

  Tasarrufu paylaş, üye ol

  Kategoriler