23.Tem.2011 Ucuz Elektrik Kullanarak Tasarruf Yapın

Ucuz İndirimli Elektrik

Öncelikle tavsiyemiz tabii ki tükettiğiniz kaynakları örneğin elektriği idareli kullanmanız, çeşitli yöntemlerle kaynak israfına son vermeniz veya daha verimli kullanım sayesinde gerçek anlamda kaynak tasarrufuna katkıda bulunmanız. Ancak diyelimki bu yöntemleri denediniz; vatana millete katkınız oldu ama hala gelen elektrik faturanızdan memnun değilsiniz. O zaman size güzel bir önerimiz olacak: Bu noktadan sonra artık paradan tasarruf yapmaktan başka şansınız kalmamışsa “Serbest Tüketici” hakkınızı kullanın.

Serbest Tüketici, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından icat edilmiş bir tanım. Eğer senelik 30.000kWh ve üzeri elektrik tüketiyorsanız bu tanıma giriyorsunuz demektir. Daha somutlaştırmak gerekirse aylık 800-900TL ve üzeri elektrik faturası ödüyorsanız bazı haklarınız var demektir. Bu hak artık devletin size dayattığı fiyat ve tedarikçiden elektrik alma zorunluluğunun kalkması demek oluyor. Yani elektriği kimden alacağınızı kendiniz seçebiliyorsunuz. İşte tam bu noktada karşınıza yine EPDK tarafından lisans sahibi yapılmış toptan elektrik satıcısı şirketler çıkıyor. 10-20 senelik lisanlara sahip bu şirketler ürettikleri veya ithal ettikleri elektriği doğrudan size satma yetkisine haizler. Böylece devletten alınan elektriğe rakip çıkmış oluyorlar. Gerçekten de pek çok sektörde kendi fiyatlarıyla rekabete girebilen bu firmalardan kWh başına %30′ları bulan miktarlarda indirim almak mümkün. Tabii bu birim fiyatta yapılan indirime rağmen çeşitli sabit vergiler eklendiğinde fatura bazında %10-20 arasında paradan tasarruf yapabiliyorsunuz. Konutlarda “Serbest tüketici” hakkını kazanabilecek kadar çok harcamada bulunanlar çıkacağını sanmasak ta ciddi elektrik tüketimine sahip işyerleri için oldukça önemli bir tasarruf imkanı.

Burada yapılan tasarruf oldukça net. Hesaplaması biraz zor olabilse de parasal anlamda %10′dan fazla avantajınız olacağı kesin. Tabii bunun için bu şirketlerden teklif almanız gerekli. Genel olarak bu şirketlere en son faturanızın bilgilerini ulaştırmanız gerekiyor. Şiketler mevcut sarfiyatınızı, elektriği aldığınız tarifeleri ve sayacınızın uygunluğunu kontrol ediyorlar. Eğer ödenmemiş borçlarınız vb. durumlardan muzdarip değilseniz size indirimli fiyattan toptan elektrik teklifinde bulunuyorlar. Toptan lafına kanmayın. Sonuçta faturalarınız her zamanki gibi aylık tüketiminize bağlı olarak geliyor. Ancak çok daha az ödüyorsunuz. Tabii artık devlete değil bu firmalara ödeme yapıyorsunuz.

Hemen iletelim teknik anlamda mevcut düzeniniz hiç değişmiyor. Elektrik sayacını okuyan firma dahil hemen herşey aynı. Tek fark tedaş faturanız size borç çıkarmıyor. Bunun yerine fatura bedeli sözkonusu firmalara ödeniyor.

Burada yazdıklarımız çok kabaca verilmiş bilgiler. Gerçek indirim oranları iş kollarına ve tüketim miktarlarına göre değişebiliyor. En iyisi serbest tüketici iseniz zaman kaybetmeden bu firmalarla irtibata geçmek. Hatta daha kolayı faturanızın bilgilerini şirketlerin web sitelerine girmek veya imkanınız varsa tarayıcı ile tarayarak ilgili maillere yollamak. Kısa sürede gelecek teklifleri değerlendirerek elektrik faturanızın daha insaflı rakkamlara indiğine tanık olabilirsiniz.

Unutmadan; geçiş işlemleri 3 ayda bir yapılabiliyor. Örneğin eylül başında içinde bulunduğumuz 3 aylık dönem bitiyor. Ağustos sonuna kadar geçtiniz; geçtiniz. Bu tarihi kaçırırsanız bir 3 ay daha beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Araştırmalarımız sırasında pek çok firmayı inceledik, siteleriniz gezdik. İrtibata geçip site arkasını da öğrenmeye çalışıyoruz.. Hem rekabetçi hem de güvenilir bulduklarımızı aşağıda listeleyeceğiz. Özellikle en iyi fiyat veremenin yanında elektriği nerden bulduklarına da bakarak ithal elektrik yerine yenilenebilir enerji santrallerine sahip olanları yazmayı tercih edeceğiz. Umarız faydası olur:

1. http://www.elektrikindirim.com : Çoğu kategoride en iyi fiyat, yenilenebilir enerji, güvenlik sorunu yok. Teklif formunda iki yöntemle bilgi bırakabiliyorsunuz. Scanner imkanı olan da olmayan da düşünülmüş. Teklif form sayfası: http://www.elektrikindirim.com/ucuz-indirimli-elektrik-basvuru-formu

Benzer Konular

 1. Monitör Parlaklık Ayarlarıyla Enerjiden Tasarruf
 2. Adaptörlerde elektrik tasarrufu.
 3. Kireç Problemi Dosyası
 4. Enerji Tasarruflu Ampullerin Avrupada Önü Açıldı
 5. Sony BRAVIA WE5 ECO LCD TV ile Elektrik Tasarrufu

Yorum Sayfası

Bu konu için 2 Tane Yorum Konu: "Ucuz Elektrik Kullanarak Tasarruf Yapın"

 • Ogretmen diyor ki:

  Telefonla evleri arayan şirketlere dikkat edin. Sanki şu anki elektrik hizmeti veren gibi davranıyorlar. Hatta uyanmamanız düzenli ödemeniz için teşekkür ediyorlar. Üstelik sadece %30luk indirim hakkı kazandığımızı söylüyorlar ki bu da palavra ama asıl faturaya net yansıyacak miktarı hiç belirtmiyorlar. Kişisel bilgilerimize ulaşmış olmaları da ayrı bir problem. Sakın banka onayı işlemini yaptırmayın. Hangi kuruluşun göstermelik şirketi oldukları da belli değil..

 • admin diyor ki:

  Dikkat etmekte fayda var. Özellikle detay vermeyen “x rakkama varan tasarruf” (kuşkusuz hiç varmayacaktır) cümlesindeki rakkamın büyüklüğü ile gözünüzü boyamaya kalkan her neresi olursa olsun uzak durun. Daha bilgi verirken dürüst davranmayan, yanıltıcı rakkam ve imaj oluşturan firmaların hizmetinde de aynı problemi yaşamanız kuvvetle muhtemel. Pratik olara %30′luk fatura indirimi tabiiki mümkün değil. Böyle bir beklentiye girerseniz aldanırsınız..

Yorum yazın.

Sayfalar

Tasarrufu paylaş, üye ol

Kategoriler