11.Ağu.2009 Üniversiteler Arası Güneş Enerjisi ve Hidrojenle Çalışan Otomobil Yarışları

Ucuz İndirimli Elektrik

Tasarruf, verimlilik ve alternatif enerji projelerine en güzel örneklerden biri olan Tübitak’ın düzenlediği Formula G;  Güneş Enerjili Arabalar Yarışı ve Hidromobil yani Hidrojen Arabaları Yarışları İzmir Pınarbaşı Yarış Pistin’de final etaplarının tamamlanmasıyla birlikte sona erdi. 5 Ağustostan bu yana süren yarışlarda 9 Ağustos pazar günü bu yıl 5.si düzenlenen Güneş Enerjili Otomobiller klasmanın İstanbul Üniversitesi Grubu Socrat isimli araçlarıyla birinci olurken Hidrojen yakıtlı araçlarda ise birinciliği İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisleri Odası İzmir Öğrenci Komisyonu Takımı’na ait Poseidon isimli Hidromobil kazandı. Yarışların dışında yapılan teknik değerlendirmeler sonucu ise En İyi Tasarım Ödülleri, Güneş Arabalarında Mustafa Kemal Üniversitesi Mekatronik Klubü’ne, Hidrojen Arabalarında ise Ankara Üniversitesi Hidromobil’ine verildi.

Tubitak Güneş Enerjili Otomobil ve Hidromobil YarışlarıTübitak beş yıldan bu yana Güneş Arabaları Yarışlarını düzenliyor. Türkiye’nin her yerinden üniversite takımlarının kendi ürettikleri araçlarla katılabildiği bu alanda dünyaya ayak uydurmuş durumdayız. Formula-G adı verilen bu yarışların yanında son 3 yıldır düzenlen Hidromobil yarışları ise dünyadaki ilk resmi hidrojen yakıtlı otomobil yarışı olma özelliğini taşıyor. Hatta bu konuda yarışma düzenlemeyi planlayan ülkeler Türkiye’dekini örnek alarak hazırlıklarını sürdürüyorlar. Gelenekselleşen yarışlarda bu sene sponsor azlığı nedeniyle katılım geçen seneye göre düşük olsa da amaç ; gösterilecek başarılarla otomotiv sektörünün dikkatini benzin, mazot ve otogaz yakıtlarının alternatifleri olabilecek güneş enerjisi ve hidrojene çekmek; çevreye zarar vermeyen alternatif yakıtlı otomobillerin geliştirilmesi ve üretilmesine önayak olmak. Otomotiv sektörünün bu alana yapacakları yatırım ile Türkiye ulaştırmada kullandığı yakıtı dışarıdan almak yerine daha temiz ve doğal olan kaynaklarımızdan temin ederek çok büyük bir tasarruf sağlayacak.

5 Ağustosta yarış ekiplerinin kamp kurmalarıyla başlayan organizasyonda ilk günlerde yarış hazırlıkları ve teknik uygunluk kontrolleri yapılırken ardından sıralama turları ve en son 9 Ağustos pazar günü ise final yarışları yapıldı. Sabah yapılan Güneş Arabaları finaline 20 üniversiteden 23 otomobil katılırken 3 otomobil teknik arızalar nedeniyle yarışa başlayamayarak elendi. Kalan 20 aracın toplam 25 tur süren yarışı sonucu İstanbul Üniversitesi (İÜ) Socrat adlı güneş arabalarıyla birinciliği kazandılar. Aynı yarışta Anadolu Üniversitesi Güneş Arabası Takımı, Thunder Bird isimli aracıyla ikinci olurken, Uludağ Üniversitesinin Makina Topluluğu Timsah Ekibi, Umakit isimli aracıyla üçüncü oldu.

Öğleden sonraki Hidromobil yarışlarına ise çeşitli üniversitelerimizden 18 ekip katıldı. Ancak teknik aksaklıklar nedeniyle iki takım yarışa veda edince yarış 16 hidromobil ile yapıldı. Bu kategoride de birinciliği İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisleri Odası İzmir Öğrenci Komisyonu Takımı’na ait Poseidon isimli Hidromobil kazanırken ikincilik Ankara Üniversitesi Takımına ait Hidrotek isimli arabanın, üçüncülük ise Erciyes Üniversitesi Takımının porjesi; Katremobil isimli hidromobilin oldu.

Teknik tasarım açısından ayrı bir değerlendirme yapılan yarışlarda En İyi Tasarım Ödülleri Mustafa Kemal Üniversitesi Mekatronik Klubü’nin güneş arabası ile, Ankara Üniversitesi’nin hidromobili kazandı. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından tasarlanan 31 MKU 031 plakalı ‘Amanos’ isimli güneş arabası; 1000 wattlık aküsü ile70 km hız yapabiliyor.Ankara Üniversitesi’nden 21 öğrencinin projesi olan Hidroket2 ise 2.1 beygir gücünde ve maksimum 60 km hıza ulaşabiliyor ve üzerinde anlık veri toplamaya yarayan bir telemetre sistemi kullanılmış.

Alternatif Enerjilerin Yaygınaşması için Kamuoyu

Alternatif enerjili formula-g güneş arabaları hidromobil yarış start resimleriİzmir Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenen Alternatif Enerji Haftası organizasyonları ve düzenlenen yarışlar pek çok üniversite, çeşitli sanayi kuruluşu ve Tübitak sayesinde bu sene de amacına ulaşmış oldu. Yetkililer her geçen sene kullanılan projelerde teknolojinin gelişirken başta güneş ve hidrojen olmak üzere temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelecek kamuoyu yaratılması konusunda da ilerleme sağlandığını belirttiler. Tasarrufu.com olarak biz de konuya olabildiğince geniş yer ayırmaya çalıştık.Benzer şekilde etkinlikler çerçevesinde İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile İzmir Otomobil Kulübü Başkanı Erol Hülagü, benzin ve elektrikle çalışan, hibrit teknoloji sayesinde yüzde 50 daha az emisyona olan bir otomobili kullanarak topluma örnek oldular.

Yarışma ve Alternatif Enerjilerdeki Teknik Gelişmeler

Yarışmalardaki projeleri en çok zorlayan konular aerodinamik testler, güneş enerjileri otomobiller için kullanılabilecek güneş pili alanlarının sınırlı olması ve yüksek verimli aküler olurken, hidromobillerin hayata geçirilmesindeki engellerden biri ise hidrojen depolamadaki problemler. Güneş pilleri ve akülerde istikrarlı bir gelişme yakalanmışken hidrojen depolama sorununun çözümünün hidrojenin bora indirilmesi ve bor hidrit olarak saklanmasının olabileceği söyleniyor. Bor dendiği zaman kaynaklar açısından çok şanslı olan ülkemiz konu üzerinde yapılacak çalışmalarda başı çekmek zorunda. Bu yüzyıl sonunda petrol ve türevlerinin tükeneceğinin hesaplandığını düşünürsek bu yeni iki enerji kaynağının yaygınlaşmasının çok daha önce gerçekleşmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Aslında eğer bu sene olduğu gibi çalışmalar krizlerle güç kaybetmez, sponsorlar ve sanayi kuruluşları gerekli önemi gösterirlerse muhtemelen 20 sene içerisinde alternatif enerjiler ulaşımda yerini almış olacak. Hatta yakalanacak başarı ile çeşitli sektörlerde de kullanım alanları bulmaya başlayacaklar. Bu aşamadan itibaren hem güneş hem de bor açısından zengin olan ülkemiz enerjideki dışa bağımlılık pençesinden kurtulup bir anda konunun lider ülkelerinden biri olabilir.

Alternatif Enerjide Üniversite, Devlet ve Sanayi Kuruluşlarının İşbirliği

Kriz yüzünden azalan desteğe rağmen FORMULA-G yarışlarında yer alan otomobillerden bir tanesi de Yaşar Üniversitesi’nin YAŞARGÜNEŞ-1′i: Araç Yaşar üniversitesi ile Bitugem Ortak Projesi olarak AL-FA Profil tesislerinde gerçekleştirilmiş. Şimdiden uluslararası yarışmaları da hedefleyen proje tüm katılımcıları için gelecek vaadediyor. Birkaç ay önce güneş enerjili engelli arabasını tanıtan konsorsiyum edinecekleri tecrübeyi çeşitli alanlarda kullanabilecekler. 6 ay gibi kısa bir sürede yarışa hazırlanan takım üniversiteye imaj kazandırırken sanayi kuruluşları ise üniveristelerle ortak yürüttükleri projelerden özellikle arge ve tanıtım açısından kazançlı çıkacaklar. Bunun bilincinde olan AL-FA PROFİL, GÜNEŞ-PİLİ, YİĞİT AKÜ, PINAR ve DYO gibi kuruluşlar kendilerine uygun konularda destek vererek sponsor olmuşlar.

Benzer şekilde Gaziantep Üniversitesi ana sponsorluğunda TÜBİTAK, Volkan Group, Sanko Holding, Royal Halı, SG Otomotiv, Teknikerler Federasyonu ve Banat’ın desteğiyle geliştirilen Hidrofistık-2′de yarışmalara katılan hidromobillerden biri. ROvEN-KO adı verilen ekibinin  proje çalışmalardan çıkacak yan ürünler tüm diğer araçlarda olduğu gibi firmaların ve genel anlamda Türkiyenin çıkarına olacağı kesin.

Bizim dikkatimizi çeken; bu tür organizasyonların her kuruluş açısından hedefine ulaşabilmesi için basının daha çok desteğin almaları ve Tübitak’ın yanında doğrudan enerji ve ulaştırma bakanlıklarının konuya ilgi göstermeleri gerektiği. Çünkü her üniversite sponsor konusunda şanslı olamayabiliyor. Kimi üniversiteler bu konuda çok sıkıntı çekip yarışmaya katılamaz iken kimi üniversiteler ise zayıf sponsorlar ve yerel esnafın desteğiyle yarışa katılabilmiş. Umarız konuyla ilgilenmesi gereken her yetkili işin sadece öğrencilerin yarış heyecanının ibaret olmadığını kısa sürede anlar ve Türkiye’nin çok büyük kazanımları olacağı bu tasarruf konulu organizasyonlara gereken desteği verir..

Kaynak: Tübitak

Benzer Konular

  1. Afrikadaki Güneş Enerjisi Santralleri Avrupayı Aydınlatacak
  2. Geri Dönüşümlü Konut Projesi: Solar Kent
  3. Braas Çatı Sistemlerinde Solar Panel Çözümü
  4. Yalıtım Ceketleriyle Isı ve Enerji Tasarrufu
  5. Renault’da ECO2 konsepti ile tasarruf yaklaşımı

Yorum Sayfası

Bu konu için 1 Yorum Var Konu: "Üniversiteler Arası Güneş Enerjisi ve Hidrojenle Çalışan Otomobil Yarışları"

  • İzmir rent car diyor ki:

    Hızla kirlenen dünyamızın iyiliği için bu araçların geliştirilmesi gerekiyor ayrıca ekonomik tarafıda var işin bu araçları sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum yazın.

Sayfalar

Tasarrufu paylaş, üye ol

Kategoriler